Prawa autorskie
| 22 kwietnia 2021Spór o kosmiczny cover Davida Bowie
W trakcie rozwoju prawa własności intelektualnej, na przełomie ostatnich dekad, byliśmy świadkami wielu ciekawych sporów. Rozwój technologii spowodował, że naruszenie cudzych praw własności intelektualnej nie jest dzisiaj wyzwaniem,…
Prawa autorskie
| 17 lutego 2021Wykorzystanie muzyki komercyjnej w podcaście
Rozwój sieci Internet, jaki obserwujemy na przestrzeni lat, otworzył i znacznie ułatwił twórcom drogę do dzielenia się swoim dorobkiem. Dzięki temu uzyskali oni rozmaite możliwości dotarcia do swoich odbiorców. Twórcy audiowizualni…
Prawa autorskie
| 6 kwietnia 2020Darmowe zdjęcia i muzyka – krótka historia wolnych licencji
Zarówno zdjęcia, jak i muzyka są dziełem w rozumieniu prawa autorskiego. Oznacza to, że każdy stworzony utwór podlega ochronie, a prawo do decydowania o wykorzystaniu utworu ma właściciel tych praw – najczęściej twórca. Co więc w sytuacji,…
Prawa autorskie
| 3 lutego 2020Czas trwania praw autorskich
Z każdym powstałym utworem wiążą się prawa autorskie. Każda piosenka, film, artykuł, program, vlog, aplikacja czy strona internetowa posiada związane ze sobą prawa własności intelektualnej. Jednak część z praw autorskich jest ograniczonych…
Prawa autorskie
| 27 stycznia 2020Czy można korzystać z dzieł osieroconych lub porzuconych w Internecie?
Wszystkie utwory, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, są chronione prawem autorskim. Każda strona internetowa jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego, zdjęcia na Instagramie, opisy towarów na portalach aukcyjnych, filmy na YouTube,…
Prawa autorskie
| 30 grudnia 2019Umowa z influencerem – co musisz o niej wiedzieć?
Wielu współczesnych przedsiębiorców, stając przed wyborem sposobu poszerzenia rozpoznawalności swojej marki, stwierdza, że współpraca z influencerem jest doskonałym wyborem. Jest to osoba ceniona przez użytkowników Internetu i…
Prawa autorskie
| 23 grudnia 2019Prawa do czcionek – czy mogę dowolnie z nich korzystać?
Z dziełami chronionymi prawem autorskim mamy do czynienia na każdym kroku. Programy komputerowe, muzyka, grafika, układ strony internetowej, ale również kształt znaków, których każdego dnia używamy podczas pracy w edytorze tekstu czy…
Prawa autorskie
| 15 listopada 2019Czy blog musi posiadać regulamin i politykę prywatności?
Na początku istnienia sieci Internet panowała w niej bardzo duża swoboda. Każdy mógł czuć się w sieci anonimowo, brak było wszędzie wyskakujących okienek z wymaganymi zgodami. Mimo to nie panował tam chaos, gdyż Internet nie był wtedy tak…
Prawa autorskie
| 26 sierpnia 2019Współpracujesz z copywriterem? Zadbaj o kwestie prawne
Wobec faktu, że popularnym sposobem promocji w Internecie jest szeroko pojęty content marketing, coraz więcej przedsiębiorców internetowych korzysta z pomocy profesjonalnych usług tworzenia treści. Najczęściej taka współpraca polega…
Prawa autorskie
| 19 lipca 2019Ryzyko prawne współpracy z copywriterem
Copywriting jest sztuką tworzenia tekstów dostosowanych do potrzeb zamawiającego. Obecnie copywriting traktowany jest jak odrębny zawód, a osoby go wykonujące są profesjonalistami w tej dziedzinie i mają zarówno wiedzę teoretyczną,…
Polecane artykuły
Dla marketingu
Jak długo serwis internetowy może przechowywać dane osobowe użytkowników?
Większość serwisów internetowych gromadzi dane osobowe swoich użytkowników. Dane te zbierane są w trakcie procesu rejestracji konta w serwisie lub już w trakcie korzystania z jego funkcjonalności. Właściciel serwisu dane te przechowuje…