Aplikacje | 7 stycznia 2020
Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R)
Mając na celu zachęcanie przedsiębiorców do prowadzenia badań oraz przyczyniania się do szeroko rozumianego rozwoju, prawodawca wprowadza szereg udogodnień związanych z taką działalnością. Podobnie jak w przypadku ulgi IP Box (o której pisaliśmy tutaj https://prawointernetu.eu/aplikacje/ulga-ip-box-co-to-jest-i-jak-z-niej-korzystac), przedsiębiorcy z branży IT powinni się zainteresować ulgą B+R, jest ona bowiem dobrym sposobem na obniżenie zobowiązań podatkowych dla wielu podmiotów związanych z branżą nowych technologii.
Nazwa omawianej ulgi wywodzi się ze słów badania i rozwój, ale nie ogranicza się ona wyłącznie do firm zajmujących się badaniami w powszechnym tego słowa znaczeniu. Firma nie musi być więc związana czysto z badaniami i rozwojem, jednak koszty, które będziemy chcieli odliczyć – już tak. Ulga ta dotyczy zarówno podatku dochodowego od osób fizycznych PIT, jak i podatku dochodowego od osób prawnych CIT.
Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Kancelaria prawna Kraków.
Na czym polega ulga podatkowa na badania i rozwój?
Ujmując kwestię najprościej: ulga B+R polega na możliwości odliczenia od przychodu wszystkich wydatków bezpośrednio związanych z badaniami i rozwojem, niezależnie od tego, czy odliczyliśmy je już wcześniej jako koszty prowadzenia działalności. Przy obecnym stanie prawnym możemy w uldze B+R odliczyć 100% takich kosztów. Oznacza to, że te same koszta możemy w takim przypadku odliczyć dwukrotnie. Pierwszy raz jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako koszty kwalifikowane związane z badaniem i rozwojem. Przy idealnych warunkach każda złotówka wydana na badania i rozwój da nam więc dwa złote odliczenia od podstawy opodatkowania.
Badanie i rozwój – definicja
Działalność badawczo-rozwojowa ma bowiem bardzo szerokie znaczenie. Jak już opisywaliśmy w artykule Ulga IP Box – co to jest i jak z niej korzystać?, wystarczy poszerzać wiedzę, dzięki której będziemy mogli tworzyć nowe rozwiązania w ramach naszej działalności. Nie muszą to więc być badania zmieniające świat, a wystarczą drobne innowacje w naszej firmie usprawniające nasz produkt lub jakiś proces istniejący wewnątrz firmy. Jednak samo wdrażanie innowacji opracowanych bez naszego udziału działalnością badawczo-rozwojową nie będzie.
Co może stanowić koszt?
Aby móc skorzystać z ulgi przedsiębiorca powinien ponieść koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową. Tzw. koszty kwalifikowane, które mogą być objęte ulgą B+R, wymienione są w art. 26e ustawy PIT oraz w art. 18d ustawy CIT. Ogólnie rzecz ujmując, są to koszta bezpośrednio związane z prowadzeniem badań i rozwojem. Ustawa odwołuje się do kosztów nabycia materiałów i surowców do działalności badawczo-rozwojowej, nabycia bądź odpłatnego korzystania ze sprzętu specjalistycznego potrzebnego do takiej działalności, kosztu pracowników z nią związanych, a nawet ekspertyzy, opinie czy usługi doradcze. Również niektóre koszty związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej – patentem, prawem ochronnym na wzór użytkowy i prawem z rejestracji wzoru przemysłowego – mogą stanowić koszt związany z działalnością badawczo-rozwojową. Po dokładny katalog należy sięgnąć do wcześniej wspomnianych przepisów ustawy.
Jeśli chodzi o branżę IT to prace badawczo-rozwojowe będą się wiązały głównie z tworzeniem oprogramowania. Prace nad nowymi programami, ulepszeniem istniejących, integracją gier z nowymi peryferiami (przykładowo dostosowanie istniejącej gry pod gogle wirtualnej rzeczywistości), przenoszenie istniejących programów czy gier na nowe platformy (systemy operacyjne, konsole), tworzenie bądź ulepszanie oprogramowania pod konkretne zamówienie lub potrzeby własne przedsiębiorstwa – to wszystko będą prace badawczo-rozwojowe. Pamiętać należy jednak, że pracą badawczo-rozwojową nie będzie wyszukiwanie i naprawianie błędów w istniejących programach.
Podsumowanie
Jak więc zostało wykazane – warto zainteresować się ulgą na badania i rozwój, by sprawdzić, czy i my możemy dzięki niej zapłacić niższy podatek. Należy jednak podchodzić z dużą ostrożnością do zaliczania do kosztów kwalifikowanych wszystkiego, co się z nią wiąże. W pierwszej kolejności należy sięgnąć do ustawy, by sprawdzić, czy dany koszt wpisuje się w katalog kosztów kwalifikowanych. Następnie najlepiej zwrócić się do właściwego nam Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tej sprawie. Stanowić ona będzie solidne zabezpieczenie w razie przyszłych wątpliwości organów skarbowych.
Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Radca prawny Kraków.
Polecane artykuły
E-commerce
Podatek VAT w handlu elektronicznym
Począwszy od 1 września 2019 r. wielu przedsiębiorców z branży e-commerce zmuszonych będzie do dokonania rejestracji jako podatnicy VAT. Zmiany przepisów dotyczą sprzedaży popularnych produktów. Oprócz zmian w podatku VAT ustawodawca zafundował nam inne rozwiązania prawne zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego. Poniżej przedstawiono zbiorcze zestawienie najważniejszych zmian. Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną […]