fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 27 grudnia 2022

Kiedy potrzebna jest obsługa prawna firmy IT?

Nie da się ukryć, że branża IT rozwija się bardzo dynamicznie. Opiera się przy tym głównie na wdrażaniu i wykorzystywaniu najnowszych technologii. To właśnie rozwiązania techniczne mogą być często podstawą sukcesu danej firmy, więc tym bardziej dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć swoje narzędzia pracy prawnie. Właśnie dlatego przedstawiamy poniżej, kiedy dokładnie potrzebna jest obsługa prawna firm IT.

Kiedy i dlaczego potrzebna jest obsługa prawna firmy IT?

Obsługa prawna to inaczej określenie na stałą współpracę firmy z prawnikiem lub całą kancelarią. Wiele spółek decyduje się często wyłącznie na doraźną konsultację z radcą prawnym, aby upewnić się, że większość działań prowadzonych jest poprawnie. Podobne rozwiązanie faktycznie umożliwia funkcjonowanie, ale w momencie rozrostu firmy niezbędne może okazać zdecydowanie się na pełną obsługę prawną.

Z uwagi na dynamikę rozwoju rynku informatycznego, bardzo łatwo pominąć kluczowe szczegóły prawne, zwłaszcza przy szybkim rozroście firmy. Zatrudniając więcej pracowników, naturalna będzie potrzeba przygotowania większej ilości poprawnych umów. Dodatkowo produkt cyfrowy i jego części składowe mogą być definiowane przez wiele wykładni prawa. Dzięki pełnej obsłudze prawnej firmy IT przez kancelarie, takie jak www.kancelariakrs.pl, poprawne działania podejmowane na przykład w kwestii umów czy prawa autorskiego powinny jedynie ułatwiać dalszy rozwój.

Obsługa prawna firmy IT podczas przygotowywania umów

Dobrze przygotowana umowa dla jednego pracownika może uratować nawet całą firmę. Pracując w tak dynamicznym środowisku, jak IT, naturalne jest korzystanie ze wsparcia specjalistów niezatrudnionych na stałe. Osoba z zewnątrz, która korzysta z autorskich metod czy oprogramowana danej firmy może stanowić jednak dość realne zagrożenie dla zachowania zamkniętego obiegu informacji. Właśnie dlatego tak ważne jest poprawne przygotowanie umów z freelancerami, które zawierały będą odpowiednie zapisy o zakazie konkurencji.

Poza tym pełna obsługa prawna firmy IT może również pomóc w odpowiednim ograniczeniu dostępu do usług czasowych. Czasowe uzyskanie dostępu do kluczowych programów przez pracownika powinno być bowiem odpowiednio regulowane nie tylko technicznie, ale również prawnie. Ma to szczególne znaczenie przede wszystkim w większych zespołach, gdzie bezpośrednia kontrola nie jest taka prosta.

Obsługa prawna firmy IT w kwestii prawa autorskiego

To ile kosztuje prawna firm, może być często kwestią decyzyjną podczas wyboru. Warto jednak spojrzeć na tego rodzaju koszty z pewnej perspektywy, szczególnie prawa autorskiego i prawa własności intelektualnej. Udzielanie przez firmy IT różnego rodzaju licencji na swoje produkty jest dość popularnym procesem. Bez przygotowania odpowiedniej umowy licencyjnej, przekazane odbiorcom produkty cyfrowe mogłyby być jednak narażone na wolne powielanie bez kontroli autora. Odpowiednia obsługa prawna firmy informatycznej może dać więc większą szansę na poprawną ochronę produktów, których przekazywanie w internecie jest tak proste.

Momentem, kiedy potrzebna jest obsługa prawna firmy IT, może być więc okres dynamicznego rozwoju działalności. Stała współpraca z prawnikami może okazać się pomocna podczas częstego sporządzania umów dla pracowników tymczasowych, od których wymagamy zachowania określonego poziomu poufności. Bieżące wsparcie prawne może również być wymagane podczas częste udostępniania swoich produktów w ramach umów licencyjnych lub podobnych.

Polecane artykuły

Dla marketingu

Zastrzeżenie LOGO firmy

Własność intelektualna, w tym nazwa, logo lub inny element identyfikacji wizualnej jest wartością przedsiębiorstwa, której nie da się przecenić w dzisiejszych czasach. Na pozytywny odbiór logo, nazwy lub nawet koloru, który kojarzy się ze sprzedawanym produktem lub świadczoną usługą, pracuje się całymi latami. Firmy podejmują działania PR i marketingowe w celu wywołania u klientów pozytywnych […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2024