fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

E-commerce | 25 lutego 2021

Sprzedaż sklepu internetowego – jak zadbać o kwestie prawne?

sprzedaż sklepu internetowego

W dzisiejszych czasach handel w dużej mierze odbywa się w sieci. Kolejne sklepy internetowe rosną niczym grzyby po deszczu, lecz tylko część z nich osiąga sukces. Zdarza się, że przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy zamierza go sprzedać. Jeśli zdecydujemy się sprzedać lub kupić sklep internetowy, powinniśmy wiedzieć, jak zrobić to zgodnie z prawem i w taki sposób, by zabezpieczyć swoje interesy. Warto nadmienić, że sprzedaż sklepu internetowego to transakcja wielowątkowa, gdyż sklep składa się z wielu elementów, opisów produktów, zdjęć towaru, grafiki, logotypu, układu treści, bazy mailingowej, danych osobowych klientów, historii transakcji, rękojmi za sprzedane towary tj. reklamacji, systemu CMS lub oprogramowania komercyjnego, domeny, hostingu, profili w mediach społecznościowych itp.

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Kancelaria prawna Kraków.

Umowa sprzedaży 

Zacząć należy od tego, że niezbędnym elementem każdego przeniesienia własności jest umowa sprzedaży. Przeniesienie własności sklepu internetowego powinno zostać przypieczętowane umową sporządzoną na piśmie, chociażby ze względu na przeniesienie praw autorskich w samej umowie, które takiej formy wymaga (patrz punkt następny). Co powinna zawierać taka umowa? Obowiązkowo – określenie stron: kim jest sprzedający, a kim kupujący; jak najdokładniejsze określenie przedmiotu sprzedaży, czyli opis naszego sklepu; określenie ceny i wszystkiego, co się z nią wiąże: terminu i sposóbu zapłaty.

Prawa autorskie

Pamiętajmy, że być może nabyliśmy wiele licencji lub praw autorskich majątkowych do treści prezentowanej na naszym portalu. Jeśli korzystaliśmy z usług copywriterów, kupowaliśmy zdjęcia, posiadamy logo lub logotyp itp., wszystkie te prawa autorskie musimy przenieść na nabywcę naszego sklepu. 

Przy przeniesieniu praw autorskich koniecznie musimy wymienić enumeratywnie wszystkie pola eksploatacji (ogólnie mówiąc zakres/sposób korzystania z praw autorskich), na których kupujący będzie mógł korzystać z praw autorskich. Dla kupującego ważne jest zatem aby dokładnie i możliwie jak najszerzej wymienić pola eksploatacji, co umożliwi mu szerokie nabycie praw autorskich. Jest to ważne wobec treści art. 41 ust 2 ustawy o prawie autorskim, zgodnie z którym:

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana dalej ,,licencją”, obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

Zatem przepisy polskiej ustawy wymagają, aby pola eksploatacji były wyraźnie wymienione w treści umowy. 

Dane osobowe

Prowadząc sklep internetowy, na pewno zebraliśmy dane osobowe wielu użytkowników – dane kupujących, listy mailingowe, dane subskrybentów newslettera i inne zbiory. Pod kątem prawnym nie ma przeciwwskazań w przekazaniu tych danych nowemu administratorowi. Oczywiście należy w jakiś sposób poinformować osoby, których dane przekazujemy, o zmianie administratora. Oczywiste jest, że możemy przekazać wyłącznie dane zebrane w sposób legalny.

Oprogramowanie i domena

Zawarcie cesji domeny internetowej nie stanowi większego problemu. Dokonujemy tego u operatora – pośrednika w rejestracji domen. Wiele takich portali umożliwia odpowiednie narzędzia do dokonania cesji na swojej stronie internetowej. Wystarczy wpisać wszystkie dane nasze nabywcy naszego portalu. Jeśli nasz operator nie udostępnia takiej opcji, będziemy musieli sporządzić daną umowę sami i poinformować go o tym fakcie.

Media społecznościowe

Bardzo często sklep internetowy reklamowany jest dodatkowo poprzez fanpage w mediach społecznościowych. Przekazanie takiego konta również nie nastręcza zbytnich problemów. Powinniśmy zawrzeć przeniesienie własności w umowie, natomiast jeśli chodzi o kwestię techniczną, to największe media społecznościowe udostępniają odpowiednie narzędzia do przeprowadzenia takiej operacji.

Pozostałe aspekty

W zależności od indywidualnego przypadku w grę mogą wchodzić jeszcze jakieś dodatkowe aspekty przeniesienia własności sklepu. Może to być np. cesja kontraktu z dostawcą towaru do sklepu lub po prostu kontakt do hurtowników. Być może został nam również jakiś towar, który najlepiej będzie nam zbyć po okazjonalnej cenie nowemu nabywcy sklepu.

Podsumowanie

Mimo iż sprzedaż sklepu internetowego jest czynnością bardziej skomplikowaną od spisania zwykłej umowy kupna-sprzedaży to jednak pamiętając o wszystkich jej aspektach, nie powinna nastręczyć większych problemów. Praktycznie wszystkie wyżej wspomniane aspekty, takie jak przeniesienie własności sklepu, dokonanie cesji domeny, przeniesienie praw autorskich etc., możemy zawrzeć w jednej odpowiednio skonstruowanej przez prawników umowie.

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Radca prawny Kraków.

Polecane artykuły

Dla marketingu

Mailing w świetle prawa

Kuszącym sposobem na reklamę w Internecie jest rozsyłanie wiadomości e-mail na adresy poczty elektronicznej. Taka forma reklamy bezpośredniej jest stosowana przez przedsiębiorców oraz przez wyspecjalizowane agencje reklamowe. Celem rozesłania poczty elektronicznej do nawet kilkuset tysięcy użytkowników jest sprzedanie im danego produktu czy usługi lub nawiązanie współpracy. Powstaje jednak pytanie czy taka reklama jest dozwolona w […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2024