fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 28 września 2022

Jakie prawa i obowiązki związane są z odszkodowaniem z OC sprawcy?

wypłata odszkodowania z oc

Kiedy dojdzie na drodze do kolizji bądź wypadku samochodowego, zwykle jedna strona jest sprawcą a druga stroną poszkodowaną w konkretnym zdarzeniu drogowym. Jeżeli doszło do takiego wypadku bądź kolizji, strona poszkodowana ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Dzięki temu będzie mogła ona za uzyskaną rekompensatę finansową naprawić własny pojazd, czyli naprawić szkodę wywołaną nie ze swojej winy.

Niestety firmy ubezpieczeniowe szacujące takie szkody powstałe na drogach, często sugerują się najniższymi cenami za części samochodowe oraz robociznę, nie biorąc pod uwagę cen za części oryginalne, a ich tanie zamienniki dostępne w wielu sklepach motoryzacyjnych. To oczywiście nieuczciwe podejście firmy ubezpieczeniowej do całej sytuacji, albowiem osoba poszkodowana w wypadku ma prawo do pełnej rekompensaty finansowej, czyli do przywrócenia samochodu bądź innego pojazdu do stanu faktycznego przed zaistniałym wypadkiem.

Koszty związane z transportem uszkodzonego auta i nie tylko

Warto także pamiętać, że w sytuacji kiedy nasz pojazd został uszkodzony, należy nam się zwrot kosztów odholowania auta do mechanika, a także koszty związane z wynajmem auta zastępczego, jeżeli nasza polisa ubezpieczeniowa tego nie obejmuje. Jeżeli w samochodzie znajdowały się inne wartościowe rzeczy, a w skutek wypadku zostały uszkodzone bądź doszczętnie zniszczone, także należy nam się odszkodowanie za ich zniszczenie.

Co zrobić jeżeli doznałeś uszczerbku na zdrowiu?

Kolejną kwestią jest uszczerbek na zdrowiu, jakiego doznaliśmy w chwili wypadku samochodowego. Jeżeli z tego tytułu zostaliśmy przewiezieni do szpitala i rozpoczęliśmy leczenie, ta kwestia także podlega wypłacie rekompensaty finansowej z OC sprawcy. W tym celu należy firmie ubezpieczeniowej przedłożyć całą dokumentację medyczną, a także wziąć pod uwagę rekompensatę niematerialną, za ból i cierpienie jakiego doznaliśmy na skutek wypadku samochodowego nie z naszej winy. Wypłata odszkodowania z OC sprawcy powinna być adekwatna do poniesionych strat, zarówno tych materialnych jak i niematerialnych.

Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie? Skorzystaj z pomocy prawnej

Niestety w naszym kraju ponad 90 procent odszkodowań z OC sprawcy zostaje zaniżanych i wypłacanych w niesprawiedliwie niskich kwotach. Świadomość społeczeństwa do odwoływania się od otrzymanej decyzji ubezpieczeniowej nadal jest bardzo niska, czego skutkiem jest brak właściwych rekompensat finansowych i bezprawne postępowanie firm ubezpieczeniowych względem swoich klientów.

Najistotniejszą kwestią jest fakt, że każdy ma prawo do odwołania się od otrzymanej decyzji w ciągu trzech lat, a otrzymana kwota odszkodowania nie podlega zwrotowi, niezależnie od tego jak zakończy się sprawa odwoławcza. Jeżeli zatem miałeś kolizję bądź wypadek samochodowy w ciągu ostatnich trzech lat, zostałeś osobą poszkodowaną a wypłacone odszkodowanie jest według ciebie zaniżone, skontaktuj się z firmą odszkodowawczą, która pomoże ci w uzyskaniu sprawiedliwej rekompensaty finansowej.

Polecane artykuły

Tłumaczenia techniczne

Artykuł sponsorowany

Czym są i na czym polegają tłumaczenia techniczne?

Tłumaczenia techniczne to złożone procesy służące do międzynarodowej wymiany informacji technicznych w języku angielskim i innych językach, z uwzględnieniem specjalistycznej terminologii i profesjonalnego słownictwa. Z reguły korzystają z nich firmy, które muszą tłumaczyć instrukcje techniczne dotyczące obsługi urządzeń, rysunki i specyfikacje. Czym są i na czym polegają tłumaczenia techniczne? Profesjonalne tłumaczenie techniczne służy do przekazywania […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2022