fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

E-commerce | 28 grudnia 2018

Alternatywne metody rozwiązywania sporów w Internecie – Platforma ODR

Rozwój e-przedsiębiorczości ułatwił codzienne funkcjonowania ale spotkał się także z problemami, które dotychczas były obce dla prowadzących działalność gospodarczą. Jednym z takich problemów jest sposób rozwiązywania sporów na tle wykonanej e-usługi lub sprzedanego towaru. Klienci dokonujący zakupów czy korzystający z usług w sposób tradycyjny najczęściej zlokalizowani są w najbliższym sąsiedztwie. Zatem gdy powstanie spór można starać się rozwiązać go w sposób polubowny poprzez spotkanie, rozmowę, zawarcie porozumienia. Jeśli to nie da spodziewanych rezultatów otwarta pozostaje droga postępowania sądowego, które będzie się toczyć według miejsca zamieszkania czy siedziby strony pozwanej. Najczęściej wiąże się to z prowadzeniem sporu w sądzie oddalonym, co najwyżej o kilkadziesiąt kilometrów. Niestety ta droga nie jest już taka oczywista jeśli mówimy o e-biznesie. Klienci oddaleni są o setki kilometrów. Kontakt z nimi jest najczęściej poprzez korespondencję e-mail lub telefonicznie. Prowadzenie sporu sądowego przy niewielkiej wartości sprzedanego towaru lub wykonanej usługi nie zawsze jest opłacalne. Należy także uczciwie powiedzieć o tym, że tradycyjne spory sądowe są wyłącznie dla osób cierpliwych, gdyż postępowanie potrafi się ciągnąc nawet kilkanaście miesięcy.

Naprzeciw tym problemom wychodzą różnego rodzaju metody mające na celu rozwiązać spór w sposób bardziej dostosowany do e-biznesu. Poniżej zostanie przedstawiona alternatywna metoda rozwiązywania sporów za pośrednictwem nowego narzędzia jakie udostępniono w ramach instytucji Unii Europejskiej.

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Radca prawny Kraków.

Platforma ODR

Platforma ODR (Online Dispute Resolution) jest platformą internetową wprowadzoną przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w  sprawie  internetowego systemu rozstrzygania  sporów konsumenckich. Jest to interaktywna platforma dająca zarówno przedsiębiorcy jak również konsumentowi możliwość wszczęcia procedury pojednawczej. Strony mają możliwość złożyć skargę dotyczącą produktu sprzedanego zarówno w swoim kraju jak również za granicą.

Jakie obowiązki spoczywają w powyższym zakresie na e-przedsiębiorcy? Powinien on na swojej stronie internetowej podać link do platformy internetowego rozstrzygania sporów ec.europa.eu/consumers/odr. Link ten musi być dobrze widoczny i łatwo dostępny na stronie. Najczęstszym rozwiązaniem jest zamieszczenie linku w treści Regulaminu.

Przedsiębiorca aby złożyć skargę na konsumenta powinien dokonać rejestracji w platformie. W pierwszej kolejności należy założyć Konto EU Login (https://ec.europa.eu/consumers/odr/main/?event=main.trader.register). Następnie należy utworzyć konto organizacji.

Po założeniu konta i złożeniu skargi, spór zostaje przekazany właściwej instytucji zajmującej się rozwiązywaniem sporów konsumenckich. Jak zapewniono na stronie Platformy ODR, korzysta ona wyłącznie z usług wysokiej jakości niezależnych organów rozstrzygających spory, które zostały zatwierdzone zgodnie z normami jakości odnoszącymi się do uczciwości, skuteczności i dostępności.

Platforma ODR ułatwia również procedury pozasądowego rozstrzygania sporów, ponieważ zapewnia tłumaczenie maszynowe we wszystkich kombinacjach języków UE oraz zapewnia dostęp do informacji i wsparcia podczas całej procedury.

Czy przedsiębiorca internetowy powinien założyć konto i korzystać z tej metody rozwiązywania sporów z konsumentem? Odpowiedź brzmi tak. Przedsiębiorcy Internetowi wielokrotnie spotykają się z sytuacjami w których konsumenci nie odbierają zamówionego towaru, co wiąże się z kosztami przesyłki po stronie sprzedawcy lub wystawiają negatywną ocenę pomimo spełnienia świadczenia zgodnego z umową. Takie sytuacja utrudniają prowadzenie e-biznesu a przedsiębiorcy pozostają wobec nich bezsilni. Otwarcie Platformy ODR może, w niektórych sytuacjach, okazać się skuteczną metodą radzenia sobie z nierzetelnym konsumentem.

Platforma dostępna jest pod adresem: https://ec.europa.eu/consumers/odr

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Kancelaria prawna Kraków.

Polecane artykuły

spór internetowy

E-commerce

Alternatywne metody rozwiązywania sporów w Internecie – Platforma ODR

Rozwój e-przedsiębiorczości ułatwił codzienne funkcjonowania ale spotkał się także z problemami, które dotychczas były obce dla prowadzących działalność gospodarczą. Jednym z takich problemów jest sposób rozwiązywania sporów na tle wykonanej e-usługi lub sprzedanego towaru. Klienci dokonujący zakupów czy korzystający z usług w sposób tradycyjny najczęściej zlokalizowani są w najbliższym sąsiedztwie. Zatem gdy powstanie spór można […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2025