fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Aplikacje | 18 sierpnia 2014

Ustawa o Prawach Konsumenta – uwagi ogólne

Nowa Ustawa o Prawach Konsumenta – uwagi ogólneW dniu 25 grudnia 2014r. wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta. Ustawa ma za zadanie wprowadzić do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/EU z 25 października 2011r. w sprawie praw konsumentów. Dyrektywa nakłada na wszystkie kraje członkowskie obowiązek wdrożenia do prawa krajowego odpowiednich przepisów. Obowiązek ten kraje Unii Europejskiej wypełnić powinny najpóźniej do dnia 13 czerwca 2014r. Część z krajów takich jak: Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Irlandia, Czechy wprowadziły niezbędne zmiany w przewidzianym terminie.

W Polsce zmiany będą obowiązywać od dnia 25 grudnia 2014r. tj. 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw, które nastąpiło 24 czerwca 2014r. Zatem końcem roku 2014 na przedsiębiorcach spocznie wiele obowiązków związanych z ochroną praw konsumentów.

Zadać sobie w tym miejscu można pytanie, czy nowa regulacja, dotycząca praw konsumentów jest w ogóle potrzebna. W dobie ciągłych zmian technologicznych i społecznych niezbędnym wydaje się dostosowywanie regulacji prawnych do zmieniających się warunków życia gospodarczego, w szczególności obrotu międzynarodowego. Takie spostrzeżenie było podstawą przygotowania norm prawnych, skupiających swoją uwagę na ochronie praw konsumentów. Oceniając projekt ustawy Biuro Analiz Sejmowych stwierdza, że wprowadzenie ustawy spowoduje ujednolicenie, konsolidację przepisów o ochronie konsumentów oraz oczekiwane zmiany w przepisach o rękojmi za wady i gwarancji jakości.

Ujednolicenie norm prawnych w ramach całej Unii Europejskiej spowoduje także większą pewność obrotu międzynarodowego i może zachęcić do ekspansji rynków zagranicznych przez polskie sklepy i serwisy internetowe.

Ustawa o ochronie praw konsumentów dostępna na stronie:
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2076

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Radca prawny Kraków.

Polecane artykuły

oznaczanie artykułów sponsorowanych

Dla marketingu

Obowiązek oznaczania artykułów sponsorowanych w sieci

W dzisiejszym świecie często czerpiemy opinie o nowych produktach czy usługach od blogerów, Youtuberów czy też influencerów, którzy swoją działalność skupiają wokół portali społecznościowych lub ogólnie rzecz biorąc w sieci. Twórca internetowy, który opisuje produkt lub rekomenduje jakiś towar, powinien mieć świadomość istnienia przepisów prawa obowiązujących w tym zakresie.  Jeżeli artykuł/materiał wideo, został opłacony przez […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2024