fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

E-commerce | 31 grudnia 2014

W jakim terminie należy zrealizować zamówienie?

Calendar and pushpinPrzedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe określają, najczęściej w treści regulaminu, termin realizacji zamówienia. Termin ten kształtuje się różnie w zależności od sposobu zorganizowania sprzedaży w danym sklepie oraz od rodzaju oferowanych towarów. Powstaje pytanie czy przedsiębiorca ma prawo ustalać ten termin dowolnie bez żadnych granic? Pytanie to wydaje się być zasadne w kontekście sprzedaży towarów na zamówienie, których sprzedawca nie ma w magazynie, a których dostawa wiąże się z zamówieniem ich np. bezpośrednio u producenta. W takim przypadku termin realizacji zamówienia może się znacznie wydłużyć. Czy sprzedawca ma prawo zastrzec w tego rodzaju sytuacjach dłuższy termin realizacji zamówienia?

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Radca prawny Kraków.

W powyżej zaznaczonej problematyce wypowiada się przepis art 543[1] Kodeksu Cywilnego, według którego:

“Jeżeli kupującym jest konsument, sprzedawca obowiązany jest niezwłocznie wydać rzecz kupującemu, nie później niż trzydzieści dni od dnia zawarcia umowy, chyba że umowa stanowi inaczej”

Wobec brzmienia powyższego terminu sprzedawca powinien zapewnić realizację zamówienia tj. dostarczyć zakupiony towar w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zawarcia umowy.

Inne postanowienie regulaminu może zostać uznane za klauzulę niedozwoloną i jako takie być bezskuteczne w stosunku do konsumenta.

Przykładowo Sąd Okręgowy w Warszawie – Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie o sygnaturze akt XVII AmC 8597/12 uznał poniższy zapis, jako niedozwolony:

“Czas realizacji zamówienia wynosi od 1 do 31 dni roboczych. W uzasadnionych przypadkach Sklep zastrzega sobie prawo do przedłużenia terminu realizacji zamówienia do 45 dni roboczych. O każdym przedłużeniu tego terminu Sklep zobowiązuje się poinformować klienta, a klient zobowiązuje się potwierdzić aktualność zamówienia”

Przedsiębiorca nie powinien zatem zamieszczać zapisów w treści regulaminu czy na stronie internetowej zastrzegające jego prawo do realizacji zamówienia w terminie dłuższym niż wynikającym z przepisów prawa.

Polecane artykuły

Odfrankowienie lub unieważnienie kredytu we frankach - co lepsze?

Artykuł sponsorowany

Czym różni się odfrankowienie i unieważnienie umowy kredytu? 

Kredyty udzielane we franku szwajcarskim stały się powodem problemów finansowych tysięcy Polaków. Nagły zwrot tendencji i znaczne wzrosty poziomu kursu tej waluty doprowadziły do podwyższenia rat kredytów. Odpowiedzialne za złą sytuację frankowiczów są banki, które nie dopełniły obowiązków informacyjnych na temat zakresu zobowiązania. Na skutek zastosowania klauzul abuzywnych wiele umów kredytu frankowego może podlegać unieważnieniu […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2025