fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Gry | 20 kwietnia 2020

Klasyfikacja wiekowa gier wideo w Polsce i na świecie

klasyfikacja wiekowa gier wideo

Klasyfikacje wiekowe gier istnieją od dawna. Każdy gracz kojarzy kwadratowe oznaczenie PEGI w lewym dolnym rogu przodu okładki gry. Jednak nie tylko PEGI jest odpowiedzialne za klasyfikację wiekową, a w wielu krajach często są to inne organizacje. Ze względu na międzynarodowy rynek gier, warto poznać te najpopularniejsze z nich. 

Dodatkowo, z perspektywy twórcy lub wydawcy gier, warto poznać procedury nadawania grom takowych klasyfikacji. Pomimo iż w polskim prawie nie ma żadnych unormowań prawnych dotyczących klasyfikacji wiekowej gier – a co za tym idzie, nie ma przymusu zdobycia klasyfikacji i zakazu sprzedaży gier młodszym klientom niż wskazanie obostrzenia na pudełku – to warto mieć świadomość, że obecnie wszystkie gry na konsole Sony, Nintendo i Microsoft oraz niemal wszystkie gry na komputery osobiste posiadają oznaczenie PEGI. Jest to między innymi podyktowane wymogami dystrybutorów gier i niepisemną umową między twórcami, a także międzynarodową dystrybucją danej gry. Warto bowiem pamiętać, że w innych krajach sytuacja ma się zgoła odmiennie i gry sprzedawane na niektórych rynkach muszą być odpowiednio sklasyfikowane, a sprzedawcy w sklepach powinni stosować się do tych klasyfikacji przy sprzedaży.

Od czego zależy dany rating?

Każda z organizacji posiada swoje kryteria oceniania. Dla jednej większe znaczenie do ostatecznej klasyfikacji może mieć stopień przemocy, a dla innej obecność elementów seksualnych. Jedna z nich nawet zakwalifikuje daną grę jedynie dla osób dorosłych, wyłącznie na podstawie obecności w niej pewnego niesławnego symbolu – niezależnie od kontekstu, w jakim występuje. Ale o tym w dalszej części. W ramach ciekawostki warto również wspomnieć o grze The Sims 4, która na całym świecie otrzymała oznaczenia 7+ lub 12+, a w Rosji 18+ ze względu na możliwość tworzenia w grze związków homoseksualnych, co, jak widać, okazało się nie do przyjęcia dla rosyjskiej kultury.

PEGI

Jest to najbardziej znany, bo oficjalnie obowiązujący standard. Akronim ten oznacza Pan European Game Information – Ogólnoeuropejski System Klasyfikacji Gier. Wbrew nazwie nie obowiązuje we wszystkich krajach Europy czy Unii Europejskiej, jednak w 38 krajach naszego kontynentu, co czyni go najpopularniejszym.

W systemie PEGI istnieje dwustopniowa klasyfikacja. Pierwszy stopień to standardowa klasyfikacja wiekowa w postaci liczby oznaczającej wiek. Dana produkcja jest zatem kierowana do graczy, których wiek jest taki jak w oznaczeniu lub wyższy. Liczba ta umieszczona jest w lewym dolnym rogu przodu okładki oraz dodatkowo na nośniku.

klasyfikacja pegi

Drugi stopień klasyfikacji to dodatkowe oznaczenie, umieszczone z tyłu pudełka, oznaczające kontrowersyjne aspekty zawarte w grze, takie jak przemoc czy wulgaryzmy.

pegi klasyfikacja
  • BAD LANGUAGE – obecność przekleństw.
  • DISCRIMINATION – przedstawienie dyskryminacji jakiejś grupy społecznej.
  • DRUGS – gra przedstawia zażywanie narkotyków.
  • FEAR – obecność elementów, które budzą grozę lub mogą przestraszyć.
  • GAMBLING – gra zawiera gry hazardowe lub objaśnia ich mechaniki.
  • SEX – obecne sceny kontaktów seksualnych.
  • VIOLENCE – obecna przemoc.
  • IN-GAME PURCHASES – gra zawiera możliwość zakupu dodatkowych elementów za prawdziwą gotówkę.

Obrazy pochodzą z oficjalnej strony internetowej PEGI: https://pegi.info/pl

Aby zgłosić swoją grę do klasyfikacji, należy wypełnić formularz kontaktowy na stronie PEGI: https://pegi.info/pl/contact-us. Po dokonaniu tej czynności skontaktuje się z nami pracownik PEGI, przekazując dalsze instrukcje i sposób przekazania gry do oceny. Warto wiedzieć, iż pracownicy PEGI nie testują dokładnie każdej gry, niczym betatesterzy zaglądając w każdy kąt wirtualnych światów. Swoją ocenę opierają bardziej na dokładnym opisie sporządzonym przez producenta. 

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Radca prawny Kraków

USK

Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle, czyli w wolnym tłumaczeniu Regulacja Oprogramowania rozrywkowego, to, jak łatwo się domyślić po oryginalnej nazwie, jest niemiecki system oceniania gier. Znany jest on ze swojej restrykcyjności. Gry oznaczone symbolem 18 można kupić jedynie po okazaniu dowodu osobistego, a gry zbyt brutalne mogą w ogóle nie otrzymać klasyfikacji, przez co nie będzie można ich sprzedawać na terenie Niemiec. Z tego powodu niektóre gry są specjalnie cenzurowane na niemiecki rynek. Co ciekawe gry, które zawierają symbol swastyki – niezależnie od tego, w jakim kontekście – otrzymują automatycznie oznaczenie USK 18.

Oznaczenie USK to dość charakterystyczny kwadrat w kwadracie. Każda klasyfikacja jest określona innym kolorem oraz liczbą oznaczającą wiek, od którego produkt będzie odpowiedni, co sprawia, że oznaczenie jest równie czytelne jak znaczki PEGI.

usk klasyfikacja

Obrazy pochodzą z oficjalnej strony internetowej USK: https://usk.de

ESRB

ESRB to organizacja klasyfikująca wiekowo gry wideo w USA. Akronim ten oznacza Entertainment Software Rating Board, czyli w wolnym tłumaczeniu Komisja Ocen Oprogramowania Rozrywkowego. System przyznawanych ocen jest znacznie mniej czytelny od pozostałych, gdyż znaczki na pudełku nie zawierają po prostu liczby z wiekiem, a wyglądają tak:

esrb klasyfikacja
  • EVERYONE – oznacza grę odpowiednią dla każdego. 
  • EVERYONE 10+ – oznacza grę przeznaczoną dla osób powyżej 10. roku życia.
  • TEEN – oznacza grę przeznaczoną dla osób powyżej 13. roku życia.
  • MATURE 17+ – oznacza grę przeznaczoną dla osób powyżej 17. roku życia.
  • ADULT ONLY 18+ – oznacza grę przeznaczoną dla osób powyżej 18. roku życia.
  • RATING PENDING – oznacza trwający jeszcze proces oceniania.

Obrazy pochodzą z oficjalnej strony internetowej ESRB: http://www.esrb.org/

BBFC

W Wielkiej Brytanii od 30 lipca 2012 r., z kilkoma ograniczonymi wyjątkami, to Rada ds. Standardów Video Standards Council (VSC) jest odpowiedzialna za klasyfikację gier wideo, stosując przedstawiony wcześniej system PEGI. Przed tą datą jednak za klasyfikacje odpowiadało BBFC, czyli The British Board of Film Classification (Brytyjska Komisja Klasyfikacji Filmowej), które obecnie pozostało wyłącznie przy klasyfikacji filmów. Jednak na pudełkach z gier sprzed 2012 pochodzących z Wielkiej Brytanii pozostają w dalszym ciągu ich oznaczenia.

Stare oznaczenia BBFC:

bbfc klasyfikacja

Nowe oznaczenia BBFC:

klasyfikacja bbfc
  • U – oznacza grę odpowiednią dla każdego. 
  • PG – oznacza grę przeznaczoną dla każdego, jednak pod nadzorem rodziców.
  • 12A (jedynie filmy) – oznacza film, który osoby poniżej 12. roku życia mogą oglądać jedynie pod nadzorem rodziców.
  • 12 – oznacza grę przeznaczoną dla osób powyżej 12. roku życia.
  • 15 – oznacza grę przeznaczoną dla osób powyżej 15. roku życia.
  • 18 – oznacza grę przeznaczoną dla osób powyżej 18. roku życia.
  • R18 (jedynie filmy) – oznacza film dla osób powyżej 18. roku życia.

Obrazy pochodzą z oficjalnej strony BBFC: https://bbfc.co.uk

Podsumowanie

Prawdą jest, że w naszym kraju system klasyfikacji wiekowej gier ma bardziej funkcję informacyjną dla rodziców kupujących daną grę swojemu dziecku, niż jest jakimś restrykcyjnym obostrzeniem respektowanym przez sprzedawców. Jednak warto mieć na uwadze kwalifikację danej gry, gdyż może ona dużo powiedzieć w przybliżeniu o zawartości danej produkcji, a producenci gier, pomimo braku wymogu prawnego w Polsce, korzystają z oznaczenia swoich produktów powszechnymi oznaczeniami, takimi jak chociażby PEGI.

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Kancelaria prawna Kraków

Polecane artykuły

Prawa autorskie

Content marketing aspekty prawne

W obecnych czasach wspomaganie sprzedaży poprzez marketing treści jest coraz bardziej popularne. Blogi, vlogi czy artykuły sponsorowane są codziennością w środowisku Internetu. Użytkownicy chcą otrzymywać rzeczowe i kompleksowe informacje w danym temacie, aby móc podjąć właściwą decyzję zakupową. W tym celu sprzedawcy zamieszczają treści mające za zadanie ułatwić konsumentowi dokonanie zakupu czy podjęcie decyzji w […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2024