fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 24 czerwca 2022

Jak zacząć własny biznes? Zrób mądre pierwsze kroki

własny biznes pierwsze kroki

Prowadzenie własnego biznesu to marzenie wielu osób. Koniec z precyzyjnie wyznaczonymi godzinami pracy, szefem patrzącym na ręce i stresowymi sytuacjami. Brzmi jak marzenie, prawda? Nic dziwnego, że książki e commerce sprzedają się jak świeże bułeczki.

Rzeczywistość nie jest jednak tak kolorowa. Prowadzenie biznesu wymaga wielu umiejętności i znajomości nie tylko branży, ale też prawa czy reguł rządzących rynkiem. Najwięcej trudności czyha na początkujących przedsiębiorców. Jeśli chcesz rozpocząć własny biznes, musisz wykonać kilka istotnych kroków. Bez tego ani rusz!

Własny biznes – określ swoją wizję

Przy planowaniu własnej działalności najważniejsza jest wizja. Już na początku drogi powinieneś znać zamysł tego, jak będzie działać Twoja firma – co będzie sprzedawać, jak na siebie zarabiać. Takimi prawami rządzi się zarówno tradycyjna działalność, jak i e biznes. Książki i poradniki na temat przedsiębiorczości zgodnie to podkreślają.

Wizja powinna zawierać więc przede wszystkim to, co chcesz osiągnąć. Do tego już na tym etapie należy określić docelową grupę odbiorców produktu lub usługi. Istotne jest także stworzenie tzw. MVP, czyli produktu gotowego do wejścia na rynek – z angielska “Minimum Viable Product”. Jeśli rozpoczynasz biznesową działalność razem ze wspólnikami, konieczne będzie także ustalenie podziału obowiązków.

Stwórz plan działania

Większość poradników zaleca, a wręcz nakazuje, by przy otwieraniu firmy wykonać biznesplan. O ile dokładne rozpisanie działalności na kilkudziesięciu stronach może przydać się przy staraniach o kredyt inwestycyjny, o tyle nie zawsze jest konieczne, jeśli nie starasz się o zewnętrzne finansowanie.

Nie znaczy to jednak, że odradzamy planowanie. Wręcz przeciwnie: plan jest potrzebny, choćby po to, by na bieżąco oceniać efekty swoich działań. Warto jednak skupić się w nim na najważniejszych momentach, kamieniach milowych, i podstawowych działaniach. Powinien być przydatnym przewodnikiem na przyszłość, a nie nudną broszurą.

Policz koszty działalności i oszacuj zarobki

Kiedy otwierasz własny biznes, musisz dokładnie zaplanować chociażby koszty działalności. Każda firma w zamyśle ma przynosić zyski, ale nie każdej się to udaje. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem działalności musisz dokładnie policzyć jej koszty. Chodzi o sprzęt, koszty dojazdów, produktów czy półproduktów, wynajmu biura, mediów, ewentualnych licencji.

W oparciu o takie wyliczenia trzeba będzie ustalić cenę oferowanych produktów lub usług. Wtedy przekonasz się, czy startując z takiego pułapu masz szansę na zarobek, a może jedynie “wyjście na zero”? Twoje zarobki muszą przede wszystkim zrekompensować koszty, dopiero potem przyjdzie czas na zyski.

Wybierz odpowiednią platformę do sprzedaży

Bez względu na to, czy chcesz zajmować się sprzedażą owoców, czy świadczeniem usług informatycznych, potrzebna będzie Ci platforma do sprzedaży. Musisz gdzieś zaistnieć, by klient do Ciebie dotarł.

Każda taka platforma wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba podjąć decyzję na temat sprzedaży stacjonarnej lub e-commerce, a może połączenia obu tych dróg. W tym miejscu pomyśl również o sposobie dostarczania produktów klientom, zwłaszcza jeśli rozpoczynasz sprzedaż w sieci. Pamiętaj też, że prowadzenie sklepu internetowego lub stacjonarnego wymaga wyboru odpowiedniej formy prawnej.

Własny biznes – przygotuj się na jego rozwój

Ten problem należy do przyjemniejszych. Własny biznes może bowiem sprawić kłopoty nie tylko wtedy, gdy nie wypali, ale również wówczas, kiedy zacznie się dynamicznie rozwijać. Dlatego musisz być gotowy na skalowanie działalności.

Kiedy będziesz otrzymywać sporo zamówień, najprawdopodobniej sam sobie z nimi nie poradzisz. Pomyśl więc od razu o automatyzacji pewnych funkcji – na przykład systemu przelewów czy wysyłki. Przygotuj się na to, że będzie trzeba zatrudnić pracowników. To wszystko warto rozważyć już przy otwieraniu firmy.

Polecane artykuły

Aplikacje

Ustawa o Prawach Konsumenta – uwagi ogólne

W dniu 25 grudnia 2014r. wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta. Ustawa ma za zadanie wprowadzić do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/EU z 25 października 2011r. w sprawie praw konsumentów. Dyrektywa nakłada na wszystkie kraje członkowskie obowiązek wdrożenia do prawa krajowego odpowiednich przepisów. Obowiązek ten kraje Unii Europejskiej wypełnić powinny najpóźniej […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2025