fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 16 stycznia 2024

Jak długo trwa proces rejestracji spółki?

Rejestracja spółki - ile trwa

Nie jest tajemnicą, że przedsiębiorcom zależy na czasie, a wszelkie formalności opóźniające i utrudniające rozpoczęcie działalności są cierniem w ich boku. Jeśli więc ktoś planuje założenie spółki, jednym z pierwszych pytań, jakie zada, będzie często „ile to potrwa?”. Odpowiedź będzie jednak zależała od wielu czynników.

Duże znaczenie ma m.in. tryb rejestracji

Jeśli chodzi o zakładanie spółek Warszawa, jak i inne miasta, oferują dwie możliwości (chociaż trzeba jeszcze wziąć pod uwagę rodzaj spółki): rejestrację tradycyjną, poprzez zawarcie umowy spółki przed notariuszem i zdalnie poprzez system S24. Ta druga opcja jest ograniczona do kilku popularnych typów podmiotów, a mianowicie spółki jawnej, komandytowej, z o.o. i prostej spółki akcyjnej.

To, którą opcję wybierzemy, będzie miało ogromny wpływ na czas przebiegu całego procesu rejestracji, ale nie tylko na ten aspekt. Warto więc dobrze się zastanowić i zebrać wszystkie kluczowe informacje, aby podjąć odpowiednią decyzję i być zadowolonym zarówno z rejestracji podmiotu, jak i z jego ostatecznego kształtu.

Rejestracja metodą tradycyjną (u notariusza)

Rejestracja metodą tradycyjną, czyli w formie papierowej, jeszcze nie tak dawno temu była jedyną opcją. Chociaż teraz się to zmieniło, nie oznacza to od razu, że nikt już nie zakłada spółek w taki sposób. Wręcz przeciwnie, wiele podmiotów się na to decyduje. Jednak, jak łatwo się domyślić, konieczność sporządzenia pełnoprawnej umowy wydłuża proces rejestracji. Podobnie udanie się do notariusza w celu jej podpisania (co jednak przy okazji legitymizuje spółkę, jako że notariusz m.in. potwierdzi tożsamość wspólników). 

W każdym przypadku ostatecznie może on trwać przez różny okres, w zależności m.in. od kompetencji autorów umowy i poziomu jej skomplikowania. Żeby osiągnąć optymalny efekt, treść dokumentu powinna być dostosowana do indywidualnych okoliczności. Warto wziąć pod uwagę między innymi branżę i unikalne wyzwania, jakie mogą się z nią wiązać, relacje między wspólnikami oraz plany na przyszłość.

Rejestracja spółki przez Internet

W przypadku systemu S24 wszystko przebiega prościej i szybciej. Niekoniecznie w tytułowe 24 godziny (chociaż nie jest to wykluczone — zadecyduje o tym bieżące obłożenie sądu rejestrowego), ale sprawa powinna zamknąć się w ciągu kilku dni. Przy czym trzeba pamiętać, że rejestracja spółki to jedno, a potem trzeba jeszcze dokonać kilku innych czynności, np. wpisu do KRS-u. 

Na samym wypełnieniu jednego formularza się więc nie skończy, ale podobnie jest w przypadku rejestracji metodą tradycyjną i trudno oczekiwać, aby było inaczej. Spółki to skomplikowane podmioty, w związku z czym ich powstanie siłą rzeczy musi być obwarowane większą ilością wymagań i formalności niż na przykład założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Wracając jednak do rejestracji przez Internet, odpowiedni formularz można wypełnić z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, a umowy nie przygotowuje się w całości. System generuje ją sam na podstawie gotowego wzorca, dając jednocześnie użytkownikowi możliwość wyboru spośród kilku opcji w ważnych kwestiach, np. dotyczących podziału zysków i strat. 

Chociaż w pierwszej chwili brzmi to bardzo dobrze (przede wszystkim szybko i wygodnie), to warto pamiętać, że w ten sposób nie możemy dodać do umowy żadnych „niestandardowych” zapisów, na przykład takich, które dodatkowo chroniłyby wspólników i samą spółkę. Niekiedy więc mimo wszystko warto wybrać dłuższy proces, ponieważ na dłuższą metę będzie to bezpieczniejszym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku mniejszych i prostszych projektów, tryb S24 jest warty rozważenia.

Co zrobić, żeby przyspieszyć rejestrację spółki?

Jakie kroki warto wykonać, jeśli naprawdę nie mamy czasu do stracenia? Pierwsza kwestia to założenie spółki poprzez system S24, co jak już wyjaśniono, jest szybsze niż tryb tradycyjny. To jednak nie wszystko. Żeby mieć pewność, że cały proces przebiegnie tak sprawnie, jak to tylko możliwe, warto sięgnąć po pomoc specjalisty, czyli prawnika. Najlepiej takiego, który współpracuje z firmą oferującą usługi księgowe dla spółek, tak aby od razu mieć z głowy także tę kwestię.

Prawnik, a dokładniej mówiąc, radca prawny lub adwokat, przejmie na siebie czynności związane z rejestracją spółki, dzięki czemu m.in. nie będzie trzeba się głowić, jak prawidłowo wypełnić formularz (co nie jest takie proste, zwłaszcza jeśli ktoś nie miał wcześniej bliższej styczności z prawem publicznym gospodarczym i handlowym).

Polecane artykuły

Pomoc adrokata w e-commerce

Artykuł sponsorowany

Jak adwokat może pomóc w zakładaniu e-commerce?

Rozpoczęcie działalności e-commerce to fascynujący krok, ale wiążący się również z licznymi wyzwaniami. Czy wiesz, że w 2023 roku aż 77% Polaków dokonało zakupów online? Adwokat specjalizujący się w e-commerce może być istotnym partnerem, który pomoże przejść przez te wyzwania i zapewnić stabilny start Twojego biznesu online. Dlaczego warto zatrudnić adwokata przy zakładaniu e-commerce? Zatrudnienie […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2024