fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 8 lutego 2022

Czym różni się odfrankowienie i unieważnienie umowy kredytu? 

Odfrankowienie lub unieważnienie kredytu we frankach - co lepsze?

Kredyty udzielane we franku szwajcarskim stały się powodem problemów finansowych tysięcy Polaków. Nagły zwrot tendencji i znaczne wzrosty poziomu kursu tej waluty doprowadziły do podwyższenia rat kredytów. Odpowiedzialne za złą sytuację frankowiczów są banki, które nie dopełniły obowiązków informacyjnych na temat zakresu zobowiązania. Na skutek zastosowania klauzul abuzywnych wiele umów kredytu frankowego może podlegać unieważnieniu bądź odfrankowieniu. Czym różnią się oba rozwiązania?

Unieważnienie kredytu

Unieważnienie umowy kredytu frankowego jest dokonywane wskutek stwierdzenia, że w umowie zostały zawarte klauzule abuzywne, a dodatkowo, że po ich usunięciu zobowiązywanie nie mogłoby być dalej wykonywane. W takiej sytuacji strony są zobowiązane do dokonania wzajemnego zwrotu wszystkiego, co świadczyły na swoją rzecz do tej pory. Umowa jest traktowana tak, jakby nigdy nie została zawarta.

Frankowicz może więc liczyć na zwrot wszystkiego, co uiścił na rzecz banku – nie tylko spłaconego kapitału z odsetkami, ale również opłat dodatkowych czy prowizji. Jeśli sąd orzeknie unieważnienie umowy kredytu frankowego, kredytobiorca nie będzie również musiał dalej spłacać rat. Umowa zakończy się po uprawomocnieniu wyroku. Frankowicz otrzymał od banku jedynie określoną kwotę kapitału na początku obowiązywania umowy, dlatego jego zobowiązanie będzie niższe niż kwota zwrotu należna od kredytodawcy. W razie unieważnienia umowy instytucja finansowa znajdzie się w zdecydowanie gorszej sytuacji.

Odfrankowienie kredytu

Odfrankowienie kredytu polega na uznaniu, że w umowie zostały wykorzystane klauzule abuzywne, jednak mimo to zobowiązanie jest ważne, a bezskuteczne są jedynie poszczególne postanowienia. W takim wypadku dokonywane jest przewalutowanie kwoty kredytu. Ma ono miejsce nie tylko w stosunku do rat przyszłych, ale również do tych już uiszczonych w przeszłości.

Umowa trwa nadal, ale przeliczenie sprawia, że kredytobiorcy należy się zwrot nienależnie uiszczonych środków. Umowa jest kontynuowana i staje się zobowiązaniem w PLN. Nie zmienia się również oprocentowanie kredytu – pozostaje na korzystnym poziomie, właściwym dla kredytów udzielanych we franku szwajcarskim.

W przypadku kredytów frankowych wysokość oprocentowania zmiennego to najczęściej suma marży określonej przez bank oraz LIBOR. W razie zaciągnięcia kredytu złotowego oprocentowanie ustala się z kolei jako suma marży i WIBOR. Pierwszy ze wskaźników jest aktualnie korzystniejszy dla kredytobiorcy i przyjmuje wartości ujemne.

WIBOR znacznie przekracza 1%, dlatego koszt kredytu we frankach był niższy. Odfrankowienie kredytu zapewni nie tylko zwrot nadpłaconych rat, ale również utrzymanie korzystnego oprocentowania. Jednocześnie ze zobowiązania zostanie wyeliminowane ryzyko walutowe, więc frankowicz nie musi obawiać się, że w przyszłości na skutek wahań kursu waluty raty jego kredytu wzrosną. Odfrankowienie kredytu jest więc również bardzo korzystnym scenariuszem.

Sprawy frankowe

Co jest korzystniejsze – unieważnienie czy odfrankowienie kredytu?

Najkorzystniejszym rozstrzygnięciem dla frankowicza jest unieważnienie kredytu. Takie orzeczenie zapada w przypadku wielu spraw przeciwko różnym bankom. Frankowicz nie tylko uwalnia się od kredytu, ale również może liczyć na zwrot wysokiej sumy.

Jednocześnie w pozwach frankowych umieszcza się roszczenie ewentualne odfrankowienia kredytu. To zabezpieczenie na wypadek uznania przez sąd, że unieważnienie umowy w danej sytuacji nie jest zasadne. Odfrankowienie kredytu pozwala na zmniejszenie salda zadłużenia nawet o 2/3.

Czy warto zawalczyć o swoje prawa i pozwać bank?

Niezależnie od tego, czy w sądzie uzyskasz unieważnienie czy odfrankowienie umowy kredytu, Twoje finanse ulegną znacznej poprawie. Kierując sprawę na drogę postępowania sądowego, możesz liczyć na zwrot nawet kilkuset tysięcy złotych. Do tego uwolnisz się od zobowiązania w CHF. W przypadku przyjęcia propozycji ugodowej banku bądź dalszego spłacania kredytu tracisz. Dlaczego nie skorzystać z rozwiązań, jakie daje Ci prawo?

Od wielu miesięcy rośnie ilość spraw wygrywanych przez frankowiczów. Korzystając z pomocy doświadczonej w zakresie kredytów frankowych kancelarii, nawet nie mając żadnej wiedzy i doświadczenia w dziedzinie, możesz uzyskać korzystne dla siebie rozstrzygnięcie przed sądem.

To najlepszy moment na wzięcie sprawy w swoje ręce i wystąpienie z powództwem przeciwko bankowi. Profesjonalna kancelaria prawna przeprowadzi Cię przez skomplikowany proces frankowy bez nerwów. Wybieraj jedynie sprawdzonych specjalistów, którzy mają na swoim koncie wiele wygranych sporów przeciwko różnym bankom. Tylko w ten sposób zyskujesz gwarancję, że Twoja sprawa zostanie poprowadzona skutecznie.

Zlecenie analizy umowy kredytu frankowego to podstawa. Sprawdź, co możesz zyskać, pozywając bank i podejmij zdecydowane kroki w celu sprzeciwienia się nieuczciwym praktykom instytucji finansowych, które od lat są zmorą frankowiczów.

Polecane artykuły

prawa konsumenta

Nowości prawne

Od 2021 roku prawa konsumenta również dla przedsiębiorców

Prawo konsumenckie to szereg uprawnień, które powstały, by wyrównać swoistą nierówność podmiotów w relacji przedsiębiorca–konsument, wynikającą z silniejszej pozycji tych pierwszych. Do prawa konsumenckiego zaliczamy ustawę z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta oraz część przepisów Kodeksu cywilnego. Jeszcze do końca ubiegłego roku prawa te chroniły wyłącznie osoby, które zawierały umowę jako osoba […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2024