fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 29 grudnia 2022

Co o delegowaniu opiekunek do Niemiec mówi prawo?

Coraz więcej osób decyduje się pracować za granicą. Delegowanie opiekunek do Niemiec cieszy się dużym zainteresowaniem. Opieka nad osobami starszymi może zapewnić atrakcyjne warunki pracy i wynagrodzenie, ponieważ pracodawca zobowiązany jest zapewnić niemieckie warunki pracy.

Jak wygląda delegowanie opiekunek za granicę?

Polscy pracodawcy mają możliwość wysyłać swoich pracowników za granicę, działa to zwykle na zasadzie delegowania w ramach świadczenia usług. Opiekunka może tymczasowo wyjechać do Niemiec lub innego kraju Uni Europejskiej bez konieczności rozliczania się z podatków w kraju docelowym, delegowanie opiekunek do Niemiec szerzej omawia Bartmanlegalupdates.com. Wiele polskich agencji pracy tymczasowej oferuje wysyłanie pracowników do opieki nad osobami starszymi. Warto wspomnieć, że nowe przepisy z 2020 roku zakazują delegowania pracowników, przez firmy, które nie prowadzą w Polsce znaczącej działalności.

Warunki zatrudnienia opiekunek delegowanych

Szczegółowe warunki zatrudnienia osób delegowanych są wyszczególnione w unijnych dyrektywach: 2018/957/UE, 96/71/WE i 2014/67/UE. W dużej mierze mówią one o tym, w jakich przypadkach przedsiębiorca może wysyłać swoich pracowników, ważne jest by:

  • firma posiadała umowę z firmą na terenie Niemiec,
  • firma miała oddział na terenie państwa delegowanego,
  • była agencją pracy tymczasowej i posiadała siedzibę w Niemczech.

Delegowanie opiekunek z Ukrainy do Niemiec

Delegowanie obywatelek z Ukrainy i innych krajów Trzeciego Świata może być trochę utrudnione. Niezwykle ważne jest, by osoba innej narodowości przebywała w Polsce legalnie i posiadała umowę o pracę z polskim przedsiębiorcą. Pracodawca przed oddelegowaniem obywatelki Ukrainy do Niemiec powinien sprawdzić wszystkie procedury związane z legalizacją pracy w Niemczech, m.in. złożenie wniosku o wizę Vander Elst.

Jakie dokumenty są potrzebne przy delegowaniu opiekunek?

Żeby móc w pełni legalnie pracować w Niemczech jako pomoc opiekuńcza, należy złożyć wniosek o wizę Vander Elst, która uprawnia do wykonywania pracy w Niemczech. Wnioski można składać w Dziale Wizowym Ambasady Niemiec w Warszawie, należy wtedy dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty i uiścić opłatę w wysokości 400 zł. Następnie opiekunka powinna zostać zgłoszona przez pracodawcę do Zollamt. Poza wizą potrzebna jest także karta EKUZ, która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych i zaświadczenie A1 z ZUS-u.

Prawa opiekunek w Niemczech

Opiekunki w Niemczech pracują według niemieckich warunków prawa pracy, minimalne wynagrodzenie za pracę określane jest wg. ustawy o płacy minimalnej w Niemczech. Ponadto przepisy wymuszają także minimalny coroczny płatny urlop, maksymalne godziny pracy. Warto wspomnieć, że jeśli czas pracy opiekunek nie przekracza 50% ich czasu pracy, to nie podlegają one przepisom dotyczącym opieki. Pracodawcy muszą ściśle Przestrzegać wspomnianych warunków pracy, dodatkowo zobowiązani są do prowadzenia dokumentacji pracowniczej, która ma potwierdzać ich legalne działania.

Polecane artykuły

płatna subskrypcja

Dla marketingu

Jak zorganizować płatną subskrypcję?

W dzisiejszych czasach wszechobecny Internet daje autorom ogromne możliwości sprzedaży różnych towarów, usług czy owoców swojej twórczości. Wraz z postępem technologicznym coraz większej doniosłości nabiera kwestia poprawy i usprawnienia procesu zapłaty za zakupione towary, usługi czy utwory. Odzwierciedleniem tego trendu jest pojawienie się instytucji płatnej subskrypcji. Z płatnej subskrypcji korzystają już największe serwisy internetowe, takie […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2024