fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

E-commerce | 25 marca 2020

Wyniki badania dotyczącego wpływu koronawirusa na polską gospodarkę

wpływ koronawirusa na polską gospodarkę analiza

W dniach 22 i 23 marca przeprowadziliśmy na portalu Facebook badanie rynku, w którym wzięło udział 110. badanych. Badanie dotyczyło obecnych nastrojów i przewidywanego wpływu pandemii COVID-19 na przedsiębiorstwa. Przedstawiamy wyniki badania wraz z analizą.

Jakie branże wzięły udział w badaniu?

W badaniu udział wzięli reprezentanci różnych branż. Najwięcej odpowiedzi udzieliły osoby z branży „uroda”, „budowa i remont” oraz „artykuły spożywcze”. Następne w ilości uplasowały się branże IT oraz odzieżowa.

wpływ koronawirusa na różne branże

W badaniu uczestniczyły też osoby reprezentujące inne branże nieskategoryzowane.

Wpływ epidemii na daną branżę

Na pytanie, czy pandemia wpłynie na reprezentowaną branżę, udzielono jednogłośnej odpowiedzi, że tak. Nie było żadnej odpowiedzi przeczącej i jedynie 3% badanych stwierdziło, że jest jeszcze za wcześnie by wyciągać na ten temat wnioski. Wskazuje to na ogromną skalę problemu oraz społeczną obawę przed negatywnymi skutkami pandemii. Powoli obserwuje się już wyraźne skutki w niektórych branżach takich jak: gastronomia, branża beauty, handel stacjonarny i inne, których placówki zostały zamknięte. Poniżej przedstawiono wyniki w w formie wykresu:

koronawirus a polska gospodarka

Najbliższe prognozy sprzedażowe

Następny wykres pokazuje pesymistyczne przewidywania, które niestety mają podstawy w obecnej sytuacji. Wszystkie branże notują ostatnio spadki, czego dowodzi ostatni wykres PMI w strefie EURO.

Tylko 2% badanych przewiduje utrzymanie poziomu sprzedaży na dotychczasowym poziomie. Głównie z branży spożywczej, na którą rzeczywiście w każdych warunkach będzie popyt. Wyłącznie 1% ankietowanych przewiduje wzrost poziomu sprzedaży i dotyczy to sprzedaży za pośrednictwem Internetu. 

epidemia koronawirusa a sprzedaż

Rządowa tarcza antykryzysowa

Dość sceptycznie ankietowani odnieśli się do rządowych propozycji walki z kryzysem. Tylko 20% uważa, że proponowane rozwiązania rządu pomogą w tej sytuacji. Aż ośmiu na dziesięciu badanych uważa, że będą bezskuteczne.

epidemia koronawirusa a e-commerce

Najlepsza forma pomocy rządowej

Zadaliśmy również pytanie, jaka forma pomocy byłaby najlepsza. Zdecydowana większość, bo aż 64% odpowiedziała, że wszystkie wymienione formy łącznie. Tutaj tylko 11% pesymistycznie stwierdziło, że żadna pomoc nie uratuje obecnej sytuacji. 

Przy wyodrębnieniu jedynie konkretnych rozwiązań, największym uznaniem cieszy się pomysł umorzenia należności ZUS – za którym odpowiedziało się 17% ankietowanych. Potwierdza to powszechny pogląd, że składki ubezpieczeń społecznych są ciężarem dla wielu przedsiębiorców – tak było również przed epidemią. Wskazuje się, że rozwiązania polegające na umorzeniu zaległych składek ZUS znamy już chociażby z roku 2012, wtedy to na skutek kryzysu finansowego pojawiły się możliwości tzw. abolicji składek ZUS, czyli ich umorzenia na podstawie ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).

Jedynie 6% badanych opowiedziało się za pomocą finansową w postaci np. nieoprocentowanych pożyczek. Podobną tendencję widać również podczas ostatnich debat. Również w przypadku rządowej propozycji odroczenia składek ZUS tak również w przypadku pożyczek przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że takie działanie nie rozwiązuje problemu a jedynie przesuwa go w czasie. Przedsiębiorcy zapewne nie chcą się w takiej sytuacji dodatkowo zadłużać, nawet gdyby pożyczka była nieoprocentowana. 

pomoc rządu w związku z epidemią koronawirusa

Za wprowadzeniem w pierwszej kolejności ulg podatkowych odpowiedziało się wyłącznie 2% badanych. 

Potrzebna pomoc!

Aż 86% badanych zadeklarowało, że będzie potrzebować pomocy rządu w związku z pandemią, a 11% jeszcze nie potrafi tego określić. Jedynie 3% ankietowanych stwierdziło, że pomoc taka nie będzie im potrzebna.

pomoc rządu w związku z covid-19

Skorzystanie z pomocy rządu

Aż 61% badanych planuje skorzystać z pomocy rządu, a 34% twierdzi, że jest za wcześnie by to określić. Jedynie 5% ankietowanych zadeklarowało brak takiego zamiaru.

wpływ koronawirusa na e-commerce

Darmowy poradnik

W wynikach ankiety jawi się świadomość przedsiębiorców na temat kryzysu gospodarczego, jaki może nas czekać i który już się rozpoczął. Ważne, by śledzić rozwiązania rządu nakierowane na ratowanie gospodarki i korzystanie z pomocnych dla naszej działalności rozwiązań.

Obiecaliśmy, że wszystkie osoby, które wzięły udział w badaniu otrzymają dokładne wskazówki w formie poradnika dotyczące możliwości skorzystania z pomocy finansowej państwa. Obecnie nasi prawnicy są w trakcie analizy projektów ustaw, które mają zostać uchwalone w dniach 26/27 marca. Po opublikowaniu ostatecznego kształtu przepisów osoby uczestniczące w badaniu otrzymają przygotowany przez prawników poradnik za darmo w pierwszej kolejności. 

Chcesz otrzymać darmowy poradnik i dowiedzieć się, jak skorzystać z pomocy państwa?

Aby otrzymać poradnik, wystarczy, że:

I gotowe! Poradnik otrzymasz drogą mailową po uchwaleniu Ustawy.

Polecane artykuły

Gry

Co prawo mówi o oszustwach w grach online tzw. cheatach?

Oszukiwanie w grach posiada historię znacznie dłuższą niż sama elektroniczna rozrywka. Odkąd istnieją gry karciane, planszowe czy drużynowe, ludzie starali się oszukać ustalone reguły i w ten sposób nieuczciwie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Takie zachowanie od zawsze było napiętnowane społecznie. Gry bowiem od początku polegały na rywalizacji z innym ludźmi i próby uzyskiwania […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2022