fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 10 sierpnia 2021

Sprawy konsumenckie i ich znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie

Sprawy konsumenckie - co to?

Świadomość konsumencka stale rośnie, co objawia się na wiele różnych sposobów. Widzimy to chociażby na podstawie praw, które nam przysługują i o które coraz częściej się upominamy. Zwłaszcza w obecnych czasach jest to niezwykle ważne, gdyż sprzedawcy (zarówno produktów, jak i usług) niejednokrotnie nie chcą wywiązywać się ze swoich obowiązków. Właśnie dlatego tak istotna jest profesjonalna pomoc w ochronie praw konsumenckich…

Konsumentem jest każdy z nas. Stajemy się nim automatycznie, kiedy kierujemy się na stronę danego przedsiębiorcy, będąc zainteresowanymi jego produktami bądź usługami. Transakcje, które odbywają się między nami, uwarunkowane są prawem konsumenckim. Jego celem jest ochrona strony słabszej, czyli właśnie konsumentów (gdyż generalnie posiadają oni mniejszą wiedzę). W przypadkach, gdy prawo konsumenckie zostało wyraźnie naruszone bądź czujemy się pokrzywdzeni, sprawy konsumenckie okażą dla nas idealnym wyjściem z kłopotliwej sytuacji.

Szeroka pomoc rzecznika praw konsumenta

Statystyki wyraźnie wskazują, iż z roku na rok po pomoc w sprawach konsumenckich zgłasza się coraz większa liczba osób. Trudno się temu dziwić, gdyż sprzedawcy niejednokrotnie sięgają po nieuczciwe praktyki, chcąc wykorzystać mniejszą wiedzę kupujących. Co istotne, dochodzenie roszczeń klientów będących konsumentami może przebiegać nad wyraz szybko i skutecznie, na czym zależy nam najbardziej. Przykładowe sprawy związane z ochroną praw konsumenta polegają na niwelowaniu zakazanych praktyk rynkowych czy też nieuczciwych zapisów w umowach.

Rzecznik praw konsumenta i inne instytucje

Prawa konsumenta w Polsce chronione są między innymi przez UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), czyli najważniejszą instytucję od tego typu spraw. Co więcej, na straży naszych praw stoi również Europejskie Centrum Konsumenckie, wydające specjalne dyrektywy chroniące kupujących z Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, iż pomocny okazać się może także Urząd Ochrony Danych Osobowych, co zwłaszcza w obecnych czasach jest niezwykle ważne. Ponadto prowadzenie postępowań reklamacyjnych możemy złożyć na karb organizacji pozarządowych, jak i wykwalifikowanych prawników.

Jak profesjonalnie świadczyć usługi?

Naturalnie rodzi się pytanie, kiedy zachodzi sytuacja, w której należy udać się o pomoc w dochodzeniu roszczeń. Otóż w wielu przypadkach, jeśli nie dotyczą wyraźnego i rażącego naruszenia prawa konsumenckiego, warto spróbować rozwiązać sprawę bezpośrednio ze sprzedawcą bądź usługodawcą. Może się to jednak okazać niewystarczające, zwłaszcza gdy wartość przedmiotu sporu jest wysoka. W sposób szczególny widzimy to w sprawach związanych z niewłaściwie wykonywanymi umowami, w tym umowami sprzedaży, pośrednictwa, komisu czy świadczenia usług. Ochronie konkurencji i konsumpcji podlega również naruszenie interesów zbiorowych danej grupy.

Prawo do reklamacji

Należy pamiętać, iż dochodzenie roszczeń klientów będących konsumentami (np. reklamacje), przysługują nam praktycznie zawsze. Potwierdzają to konkretne sprawy konsumenckie zakładane w ostatnich latach. Żeby jednak prowadzone były na najwyższym poziomie, od początku musimy zwrócić się w stronę profesjonalistów, których głównym obowiązkiem jest udzielić pomocy poszkodowanym konsumentom. Zagwarantuje nam to nie tylko skuteczne, ale i w pełni uczciwe postępowanie w przebiegu całego procesu związanego ze sprawą konsumencką.

Polecane artykuły

acta 2 co zmieni

Dla marketingu

ACTA 2 – co zmieni unijna dyrektywa?

Wiele kontrowersji przyniosła unijna dyrektywa z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Wśród jej przeciwników otrzymała przydomek „ACTA 2” po innej kontrowersyjnej regulacji, która również, zdaniem niektórych, była zbyt dużą ingerencją w wolność Internetu. Jednakże tak naprawdę obie regulacje nie mają ze sobą nic wspólnego. […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2022