fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 9 lutego 2021

Odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat – jak dostać zwrot z polisolokaty?

odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat

Jeszcze do niedawna polisolokaty uznawane były za jedną z korzystniejszych form ubezpieczenia na życie. Dziś okazuje się, że z bezpieczeństwem nie miały zbyt wiele wspólnego. Przeciwnie – obarczone były znacznym ryzykiem inwestycyjnym, zatajonym przed niczego nieświadomymi klientami. Jak wyglądają szanse na odzyskanie pieniędzy z polisolokaty oraz co można zrobić, aby je zwiększyć?

Czym są polisolokaty?

Polisolokata, zwana inaczej ubezpieczeniem na życie i dożycie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, to specyficzny instrument finansowy, sprzedawany swego czasu przez wielu ubezpieczycieli. Jest to umowa, w której podpisująca ją osoba deklaruje się wpłacać przez pewien czas składki na rzecz zakładu ubezpieczeń społecznych. W zamian za to zyskuje obietnicę otrzymania określonych świadczeń ubezpieczeniowych w sytuacji zajścia nieprzewidzianych wypadków w przyszłości.

Z pozoru brzmi uczciwie i takie też wydawało się wielu Polakom, decydującym się na tego typu ubezpieczenie. W czym więc tkwi problem oraz o co chodzi z odzyskiwaniem pieniędzy z polisolokat?

Otóż jak się okazuje, zaledwie kilka procent uiszczanych w ten sposób składek rzeczywiście trafiało na ubezpieczenie. Za pozostałą część zakład wykupował różnego rodzaju instrumenty finansowe, a więc mówiąc wprost – inwestował pieniądze klientów bez ich wiedzy.

Do tego dochodził problem tzw. opłat likwidacyjnych. Ich wysokość w większości przypadków była niewspółmiernie wysoka do potencjalnych korzyści. To skutkowało bardzo często tym, że osoba decydująca się na rozwiązanie polisolokaty, po kilkuletnim okresie regularnego opłacania składek dostawała zaledwie kilka procent wpłaconych środków. Zapis taki co prawda zawarty był w umowie, jednak ukryty doszczętnie w fachowej terminologii, umykał często uwadze klientów.

Proceder ten trwał latami i przybrał pokaźne rozmiary. Szacuje się, że aż 5 milionów Polaków ulokowało w polisolokatach blisko 56 miliardów złotych! Co zrobić, by otrzymać zwrot należnych środków?

Szanse na odzyskanie pieniędzy z polisolokaty

Mimo że sytuacja pozornie może wydawać się z góry przegrana, nie musi tak być. Praktyka prawników z kancelarii Eurolege dowodzi, że wiele spraw tego typu kończy się korzystnie dla klientów, odzyskujących zabrane im niesłusznie pieniądze. Decydując się na ten krok, należy jednak liczyć się z koniecznością założenia sprawy w sądzie. Nie ma co bowiem oczekiwać, że zakłady ubezpieczeniowe dobrowolnie oddadzą poszkodowanemu należne mu pieniądze. W wielu przypadkach nie dają również za wygraną i wchodzą w spór sądowy, co kończy się nierzadko wydłużeniem postępowania do dwóch instancji.

Odzyskiwanie pieniędzy z polisolokat wymaga więc uzbrojenia się w czas i cierpliwość. Zdecydowanie nie warto się jednak poddawać i rezygnować z walki o zwrot należnych środków. Okupione niemały trudem starania, często przynoszą pożądany efekt, oznaczający w tym przypadku niemałe kwoty pieniężne.

Polecane artykuły

płatna subskrypcja

Dla marketingu

Jak zorganizować płatną subskrypcję?

W dzisiejszych czasach wszechobecny Internet daje autorom ogromne możliwości sprzedaży różnych towarów, usług czy owoców swojej twórczości. Wraz z postępem technologicznym coraz większej doniosłości nabiera kwestia poprawy i usprawnienia procesu zapłaty za zakupione towary, usługi czy utwory. Odzwierciedleniem tego trendu jest pojawienie się instytucji płatnej subskrypcji. Z płatnej subskrypcji korzystają już największe serwisy internetowe, takie […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2022