fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

Artykuł sponsorowany | 16 grudnia 2021

Kredyt hipoteczny po rozwodzie – czy oboje małżonkowie muszą go spłacać wspólnie?

Kredyt hipoteczny po rozwodzie - kto powinien go spłacić?

Kredyt hipoteczny po rozwodzie nierzadko bywa większym problemem dla byłych małżonków, niż sam rozwód. Kredyt hipoteczny ma to do siebie, że z reguły opiewa na większą sumę i zaciągany jest na znacznie dłuższy okres czasu niż pożyczki czy kredyty konsumpcyjne. A spłacić go trzeba. Pytanie, czy jeśli kredyt hipoteczny zaciągnięty został wspólnie, to czy ten sam kredyty hipoteczny po rozwodzie również musi być spłacany wspólnie?

Czy może być tak, że np. byli małżonkowie, nie chcąc już mieć ze sobą kontaktów i jednocześnie chcąc raz na zawsze załatwić kwestię tego kredytu mogą umówić się, że – w uproszczeniu – jedno spłaci drugiego, a drugie spłaci ten kredyt hipoteczny po rozwodzie?

Kredyt hipoteczny po rozwodzie – zasady

Kredyt hipoteczny to wspólna odpowiedzialność finansowa małżonków. Bank, który udziela kredytu nie wnika w życie prywatne kredytobiorców. Jeśli zaciągnęli oni kredyt hipoteczny będąc jeszcze w związku małżeńskim, to niech między sobą najpierw ustalą zasady spłaty kredytu hipotecznego po rozwodzie – bank chce po prostu, aby ten kredyt był spłacany terminowo.

W przeważającej większości przypadków kredyt hipoteczny pozostaje wspólnym zobowiązaniem byłych małżonków również po rozwodzie. Aby ustrzec się przed problemami związanymi ze spłatą tego kredytu po rozwodzie małżonkowie mogą pomyśleć o odrębności majątkowej – wówczas kredyt hipoteczny może zostać jeszcze w czasie trwania małżeństwa zaciągnięty przez jedną ze stron. Oczywiście ona jest wówczas wyłącznym właścicielem mieszkania czy domu, na którego zakup ten kredyt hipoteczny został przeznaczony.

Takie rozwiązanie – intercyza – jest coraz częściej spotykane w przypadku, gdy np. jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi pracuje na etacie albo jeśli dochody małżonków znacznie się od siebie różnią wysokością. Należy jednak podkreślić wyraźnie, że pomimo rozdzielności majątkowej nadal kredyt hipoteczny może zostać przez małżonków zaciągnięty wspólnie i wówczas nadal wspólnie muszą ten kredyt hipoteczny po rozwodzie spłacać (więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://poradynacodzien.pl/kredyt-hipoteczny-po-rozwodzie/).

W niektórych przypadkach już na etapie zawierania umowy kredytowej możliwe jest dokonanie zastrzeżenia, że w razie rozwodu kredyt będzie spłacał jeden z małżonków. Bank może też zgodzić się na to, aby po rozwodzie jedynie jeden z małżonków spłacał kredyt nawet, jeśli umowę kredytową zawarli oboje.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłaby szybka spłata kredytu hipotecznego po rozwodzie, ale to nie zawsze wchodzi w grę. Jeśli małżonkowie nie są w stanie się porozumieć co do spłaty tego kredytu, wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłaby po prostu sprzedać kupionej na kredyt hipoteczny nieruchomości i wcześniejsza spłata tego kredytu.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie – nie da się po dobroci, więc idziemy do sądu

Może się okazać, że w sprawie kredytu hipotecznego po rozwodzie interweniować będzie musiał sąd. Małżonkowie nie są w stanie się dogadać, oboje co prawda mają możliwość spłacania tego kredytu, ale żadne z nich nie chce nieruchomości przejąć, co do jej spłaty nie są w stanie się porozumieć, więc idą ze swoją sprawą do sądu.

Warto zauważyć, że nieruchomość obciążona hipoteką jest dla wielu młodych małżeństw jednym z najbardziej wartościowych aktywów. Mają oni samochody, jakieś drobne przedmioty prywatne, ale to jednak dom albo mieszkanie przedstawia największą wartość.

Może się okazać, że decyzją sądu nieruchomość stanie się własnością jednej ze stron i to ona będzie zobowiązana do spłaty kredytu hipotecznego po rozwodzie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kredyt ten nadal spłacany był wspólnie. Na takie rozwiązanie decydują się z reguły małżonkowie, posiadający małe dzieci – przykładowo mąż pozostawia byłej żonie mieszkanie, w którym mieszka ona z dziećmi. Ewentualnie wspólna nieruchomość zostaje darowana dzieciom, a byli małżonkowie zobowiązują się nadal kredyt hipoteczny po rozwodzie spłacać.

Jeśli byli małżonkowie chcą zdecydować, aby wspólnie zaciągnięty kredyt hipoteczny spłacało jedno z nich, musza uzyskać na to zgodę kredytodawcy. Bank udzielający kredytu hipotecznego ocenia wówczas zdolność kredytową wyłącznego spłacającego i dopiero na tej podstawie wyraża zgodę, aby kredyt hipoteczny po rozwodzie spłacał jeden z byłych małżonków.

Jeśli zdolność kredytowa jednego z byłych małżonków jest na tyle dobra, że będzie on w stanie spłacać zaciągnięty kredyt hipoteczny samodzielnie, bank przygotowuje aneks do umowy kredytowej.

Dla porządku dodać należy, że jeśli kredyt hipoteczny po rozwodzie spłacają nadal wspólnie oboje małżonkowie, to ponoszą oni odpowiedzialność solidarną wobec banku. Krócej mówiąc – banku nie interesuje to, który z małżonków i w jakiej wysokości współfinansuje kolejne raty, byle były one spłacane terminowo. Stąd też bank nie wnika, jeśli np. jeden z byłych małżonków popadł w problemy finansowe w związku z utratą zatrudnienia. Spłata kredytu po stracie pracy może być dla jednego z małżonków poważnym problemem, ale – jak by to brutalnie nie brzmiało – to nie jest problem banku.

Kredyt hipoteczny jest dużym zobowiązaniem na długi okres czasu. Warto, aby małżonkowie pamiętali o tym nie tylko przed rozwodem, ale jeszcze nawet przed zaciągnięciem takiego kredytu. Być może unikną dzięki temu wielu nerwów w przyszłości.

Polecane artykuły

Gry

Co prawo mówi o oszustwach w grach online tzw. cheatach?

Oszukiwanie w grach posiada historię znacznie dłuższą niż sama elektroniczna rozrywka. Odkąd istnieją gry karciane, planszowe czy drużynowe, ludzie starali się oszukać ustalone reguły i w ten sposób nieuczciwie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Takie zachowanie od zawsze było napiętnowane społecznie. Gry bowiem od początku polegały na rywalizacji z innym ludźmi i próby uzyskiwania […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2022