fbpx

Serwis poruszający zagadnienia prawa internetowego

Zadaj pytanie

E-commerce | 2 listopada 2014

Odpowiedzialność konsumenta za zmniejszenie wartości rzeczy

Odpowiedzialność konsumenta za zmniejszenie wartości rzeczyNowa ustawa o prawach konsumenta, która obowiązuje od 25 grudnia 2014r. w treści art. 34 ust. 4 stanowi, że konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, chyba że przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o prawie odstąpienia od umowy zgodnie z wymaganiami art. 12 ust. 1 pkt 9. Przepis ten stanowi ochronę praw przedsiębiorcy w stosunku do konsumenta, który przed odstąpieniem od umowy używał towaru w sposób większy, niż było to konieczne do zbadania zakupionego towaru.

Według motywu 47 Dyrektywy 2011/83/UE: “Niektórzy konsumenci korzystają z przysługującego im prawa do odstąpienia od umowy po użyciu towarów w stopniu większym, niż jest to konieczne do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towarów. W takim przypadku konsument nie powinien tracić prawa do odstąpienia od umowy, ale powinien odpowiadać za każde zmniejszenie wartości towarów. W celu stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania towarów konsument powinien obchodzić się z towarami i sprawdzać je tylko w taki sam sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie. Na przykład: konsument powinien jedynie przymierzać odzież, lecz nie powinien móc jej nosić. W związku z tym w okresie na odstąpienie od umowy konsument powinien obchodzić się z towarami i sprawdzać je z należytą starannością. Obowiązki konsumenta w przypadku odstąpienia od umowy nie powinny zniechęcać go do korzystania z przysługującego mu prawa do odstąpienia od umowy.”

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne ustawy i dyrektywy przedsiębiorca, który zauważy uszkodzenia, czy zużycie towaru po odstąpieniu przez konsumenta od umowy ma słuszne prawo do odszkodowania z tego tytułu. Należy w takim przypadku porównać wartość rzeczy nowej z wartością rzeczy odesłanej i różnicą obu wartości obciążyć konsumenta. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że konsument będzie zwolniony z odpowiedzialności w sytuacji gdy przedsiębiorca nie poinformował go o sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy.

Jeśli jesteś zainteresowany pomocą prawną i bezpłatną wyceną skontaktuj się z nami. Radca prawny Kraków.

Polecane artykuły

Dla marketingu

Jak długo serwis internetowy może przechowywać dane osobowe użytkowników?

Większość serwisów internetowych gromadzi dane osobowe swoich użytkowników. Dane te zbierane są w trakcie procesu rejestracji konta w serwisie lub już w trakcie korzystania z jego funkcjonalności. Właściciel serwisu dane te przechowuje na serwerach w celach najczęściej związanych z funkcjonowaniem serwisu, świadczeniem usługi za jego pomocą czy w celu rozliczenia. W tym miejscu powstaje jednak […]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez Prawo Internetu 2024